Plastové výrobky s BPA zakázali vyrábať a predávať už v roku 2011, keď vedci preukázali ich neuveriteľnú škodlivosť. Následne sa začali objavovať výrobky s označením “BPA free”. Niektoré z nich však ako náhradu používajú chemickú látku BPS. Tá podľa aktuálnych výskumov poškodzuje mozog a intelektuálne schopnosti detí.

BPA je chemická zlúčenina Bisfenol A, ktorú používali pri výrobe plastových výrobkov (fľaše, obaly, taniere, hračky a iné). BPA spôsobuje zdravotné problémy, ako je obezita, srdcové choroby, rakovina prsníka a prostaty, cukrovka, problémy s plodnosťou a iné. V rokoch 2003 až 2004 vedci z Centers for Disease Control and Prevention namerali BPA v moči takmer všetkých z 2 757 účastníkov výskumu. Od roku 2011 preto platí zákaz BPA. Výrobcovia ho najčastejšie nahrádzajú látkou BPS (Bisfenol S). Tá je podľa dnešných štúdií novou hrozbou.

BPS ohlupuje deti a prejde aj cez placentu

Kanadská štúdia zistila, že BPS ovplyvňuje vylučovanie serotonínu a intelektuálne fungovanie mozgu. Deti majú zlú náladu, problém s čítaním, pamäťou, sústredením a stagnujú u nich sociálne zručnosti. Ovplyvňuje aj nenarodené deti, pretože BPS z tela matky preniká aj cez placentu. Výskumníci zhodne dospeli k záveru, že všetky bisfenoly by sa mali odstrániť zo spotrebného tovaru.

Ako sa im dá vyhnúť?

Najhoršie je liať horúce tekutiny do plastových fliaš. Na balenie nápojov a potravín používajte sklenené, nerezové či hliníkové obaly a pri jedení uprednostnite bambusový riad. Je nemožné kontrolovať zloženie plastových obalov pri každom produkte, preto sa snažte vždy uprednostniť sklo, nerez a drevo. Drevené hryzadlá sú pomerne ľahko dostupné a drevené hračky majú navyše tú výhodu, že “nestarnú” a dedia sa z generácie na generáciu. Možno aj vy ešte máte doma drevenú kuchynku, autíčka alebo domček pre bábiky po svojich starých rodičoch. Naša vláda žiaľ koná len reaktívne. Pokiaľ sa škodlivá látka nezakáže, budú ju používať aj napriek výskumom. Na zdravie svojich detí musíte preto myslieť skôr ako politici a vyberať si radšej menej hračiek, ale za to kvalitných. Podľa psychológov sa dieťa aj tak v každom období hrá priemerne len so 4 obľúbenými hračkami.

Výsledky výskumov spracoval do slovenčiny e-shop www.littledutch.sk.